Zákony rozdelíme na úradné a občianske. Úradné budú vymedzovať právomoci, povinnosti a pôsobnosť funkcionárov, štátnych úradníkov a zamestnancov. Občianske určia pravidlá správania sa ľudí nachádzajúcich sa v Slovenskej republike. Rozdelené budú na tri kategórie. Život, majetok a ducha.
Kategória život. Obsahuje ochranu života a zdravia a to v osobnej zodpovednosti ako aj v povinnosti voči iným. Zahŕňa Pracovné právo, fungovanie zdravotníctva, športu, voľnočasových organizácií a práva zvierat.
Kategória majetok. Obsahuje definíciu hmotného majetku, duševných práv a dedenia. Definuje hospodárstvo štátnych podnikov, financie, životné prostredie, prírodné zdroje, hmotnú zodpovednosť, hasičov, poštu a komunikácie.
Kategória ducha. Obsahuje slobodu slova, pracovné právo, vedu a školstvo, rodinu, diplomaciu, kultúru, tekekomunikácie a média, súdnictvo, políciu a volebný systém.
Občiansky zákon o ochrane života. Nezabiješ.
Treba definovať život, lebo tu nejde len o ľudí. zákon sa bude vzťahovať aj na zvieratá a rastliny a prírodu. Život nemá rovnakú váhu pre všetky jeho formy, ale všetky sú dôležité. Najvyššiu ochranu bude mať ľudský život. Potom domáci maznáčikovia, hospodárske zvieratá, hospodárske plodiny, divoké zvieratá a nakoniec voľne rastúce rastliny. Dôvody pre ukončenie života sú len tri: potrava, ukončenie trápenia a ochrana majetku a spoločnosti. Výkon ukončenia života musí byť rýchly a bezbolestný. Týranie a mučenie je zakázané.
Podkategóriou tohto zákona bude ublíženie na zdraví. to bude zahŕňať aj týranie fyzické alebo psychické. Samozrejme tiež bude aplikované na ľudí aj zvieratá alebo rastliny.
Dôležitou témou bude definícia života. Narážam na embrya. Nejde len o otázku potratu, či a do kedy, ale aj otázku klonovania.
Tak ako všetky, aj tu musí platiť jeden meter, preto bude existovať len jeden zákon pre všetkých. Predstavujem si to takto, príklad: ublíženie na zdraví, bude mať podkategórie ako z nedbalosti, pracovný úraz, sexuálne napadnutie, z vášne, za úplatu, s následkom smrti… atď. Vezmime si také znásilnenie. Zákon nebude rozlišovať vek, pohlavie, spoločenský status, vierovyznanie obete ani páchateľa. V prípade odsúdenia, bude o výške trestu rozhodovať len veľkosť škody, ktorá je napáchaná. Tá škoda nie je len fyzická ale aj psychická a tam to bude náročnejšie dokazovať, ale práve tu dávam možnosť pre tvrdšie tresty pre tých čo ubližujú deťom a slabším. Ak chceme vytvoriť spoločnosť rovných, nemôžeme uprednostňovať nikoho. Preto v zákone nebudú slová ako rasový motív alebo pedofília. Ak niekto ublíži niekomu inej farby pleti, tak sa bude riešiť samotné ublíženie, a motív je dôležitý hlavne preto, aby sme vedeli, ako sa toho do budúcna vyvarovať. Sex aj s nezletilými sám o sebe nie je trestný ak je dobrovoľný. Ak nie je dobrovoľný je to ublíženie na zdraví podkategória sexuálne napadnutie. Teda na všetko zlé, čo dokáže človek urobiť sa bude myslieť, ale zákony budú štíhlejšie a zrozumiteľnejšie.
Občiansky zákon o ochrane majetku. Nepokradneš. Nepoškodíš.
Toto je pomerne jasné.
Trestom v tomto prípade bude plná náhrada škody plus odškodné pre obeť a verejné práce pre spoločnosť.
Zákon bude pamätať aj na dôvody keď poškodenie majetku má zabrániť väčším škodám alebo záchrane zdravia alebo života. V takom prípade škodu bude hradiť štát alebo ten ktorý zapríčinil stav, ktorý bolo treba riešiť poškodením cudzieho majetku.
Musí prebehnúť diskusia na tému prenesená zodpovednosť. Človek poškodí alebo ukradne majetok v tak veľkej hodnote, že sám nebude schopný ho nikdy splatiť. Môže sa trest preniesť aj na jeho rodinu alebo priateľov, prípadne na ľudí, ktorí vedeli o jeho činnosti ale nenahlásili ho? Prípadne na komunitu, ktorá ho vychovala?
Osobitnou kapitolou budú autorské práva na duchovné vlastníctvo. Teda hlavne hudbu vysielanú terestriálne. Mám určitú mlhavú predstavu, kde štát odkúpi práva a po X rokoch budú voľné.
Občiansky zákon sloboda slova.
Sloboda prejavu sa nesmie obmedzovať, pokiaľ je vykonávaná kľudným spôsobom. Zákon môže určiť koľko decibelov je ešte kľudný spôsob a koľko už narúšanie verejného poriadku. Človek nemôže byť postihovaný za obsah prejavu. Človek ale nesie zodpovednosť za prípadné škody napáchané jeho prejavom. Nadávky nie sú slušné, ale nie sú žalovateľné. Klamstvo je žalovateľné, a v úradnom styku trestné. Vyhrážky samé o sebe nie sú trestné, ale v prípade ich naplnenia sa môžu považovať za spolupáchateľstvo. Osobitnú ochranu požívajú deti a zverené osoby. U nich rozhoduje rodič alebo poverená osoba.
Občiansky zákon hospodárstvo a štátne podniky.
Treba definovať základné ľudské potreby, ako strava, bývanie, prístup k energiám atď.. a zákonom zabezpečiť ich štátne poskytovanie.
Pôda je štátna, štát ju len prenajíma. Dediči majú prednostné právo na nájomnú zmluvu. Voda, plyn, teplo, elektrina, pohonné hmoty, odpad, musí zabezpečovať štát. Výrobu aj distribúciu. Štát zabezpečí potravinovú sebestačnosť. Vytvorí, alebo prevezme poľnohospodárske družstvá a podniky v takej rozlohe aby to bolo možné. Rovnako zákon určí rozlohu štátnych obchodov s potravinami na daný počet obyvateľov. Štátne výrobné podniky budú dodávať prioritne do štátnych obchodov a len nadbytky môžu do súkromných. Ťažba surovín (uhlie, drevo, zlato, minerálne vody…) ide len cez štátne podniky.
Štát môže klasifikovať aj ťažký a strojárenský priemysel ako strategický dôležitý ak nedokáže zaobstarať potrebné vybavenie obchodnou cestou.
Štátne podniky majú volených predsedov alebo riaditeľov.
Zákony diplomacie. Minister diplomacie zastupuje Slovenskú republiku na medzinárodnej pôde a má právomoc podpisovať medzinárodné zmluvy, ktoré neodporujú ústave a zákonom. Slovenská republika je suverénna krajina a za suverénne považuje aj ostatné krajiny. Preto sa nemieša do ich vnútorných záležitostí. Minister sa zdržiava výrokov a konaní voči iným štátom a ich predstaviteľom a obyvateľom.
Ministerstvo zabezpečuje slovenské ambasády v zahraničí na pomoc slovenským občanom a obyvateľom. A funguje aj ako propagačný nástroj na oboznamovanie sveta so Slovenskou republikou. Teda podporuje turizmus.
Slovenská republika neuznáva diplomatickú imunitu ani exteritorialitu. Ani našich diplomatov v zahraničí, ani cudzích u nás.
Diplomacia ako štátny orgán má zakázané utajovať informácie. Naša zahraničná politika musí byť jasná a čitateľná pre cudzincov ale hlavne pre slovenských občanov a obyvateľov.
Ozbrojené zložky cudzích štátnych príslušníkov sú na území Slovenskej republiky zakázané. O bezpečnosť sa starajú výhradne ozbrojené zložky Slovenskej republiky.
Diplomatom cudzích krajín sa zakazuje zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky.
Štát nepomáha iným štátom pri živelných pohromách alebo v prípade vojny, ani nepomáha cudzincom a neposkytuje azyl. Štát zabezpečuje logistiku a administratívu pre svojich občanov a obyvateľov, ktorí chcú pomáhať iným štátom alebo cudzincom. Cudzinci, ktorí chcú prekročiť štátnu hranicu musia mať doklady a zabezpečené ubytovanie (môže byť aj stan) ak cez našu krajinu len neprechádzajú. Colník vystaví časové vízum na daný čas. Po jeho uplynutí musí cudzinec byť preč. Časové vízum sa môže samozrejme predlžiť na patričnom úrade (teda v prípade poruchy kamiónu, alebo predlženia dovolenky nie je nič nemožné). V prípade odhalenia cudzinca bez víz, je okamžite deportovaný k najbližšej štátnej hranici.
Zákony kultúry. Pod kultúru bude spadať divadlo, opera, filmová tvorba, múzeá, historické budovy, pamiatky a ľudová tvorba.
Divadlo, opera, film a múzeá sa rozdelujú na štátne a súkromné. Rozdiel bude vo financovaní. Súkromné nedostávajú nič zo štátneho rozpočtu a za to majú absolútnu slobodu v šírení myšlienok. Štátne zariadenia majú volených funkcionárov. Riaditeľ divadiel, všetkých. On potom nominuje vedúceho každého divadla ktorý je mu priamo podriadený a zodpovedný. Riaditeľ múzeí, všetkých. On nominuje vedúcich jednotlivých múzeí atď.
Historické budovy a pamiatky má na starosť priamo ministerstvo kultúry. Kostoly a iné historické budovy a pamiatky patriace nejakej súkromnej organizácii sú spravované ňou. V prípade zanedbania si povinností pri správe majetku, teda ak danú budovu alebo pamätník nechajú chátrať ju prevezme štát. Ten následne určí (referendom voličov) či daná budova alebo pamiatka má pre nich ešte význam a buď sa o ňu začne starať alebo ju nechá zbúrať, prípadne ju začne používať na iné účely.
Historické budovy a pamiatky sú často na území miest a obcí. Sú vyňaté z ich právomoci, ale o ich osude rozhodujú miestny voliči.
Pod ľudovou tvorbou sú myslené tradície, kroje, lokálne umenie, tradičné remeslá. Ministerstvo kultúry bude podporovať miestne organizácie, ktoré udržujú odkaz predkov a predávajú ho ďalej potomkom.
Zákon o súdnictve. Rozdelenie súdov na ústavný, najvyšší a miestny. Rozdelenie sudcov na úradných a občianskych. Definovanie požiadaviek na úradníckeho sudcu, občianstvo, vyššie právnické vzdelanie, sudcovské skúšky.
Právomoci úradníckych sudcov, rozvody, povolenia k odposluchom a domovým prehliadkam.
Tvorba súdnych senátov, priebeh súdnych konaní, možnosti obhajoby a žalujúcej strany. Možnosti odvolania sa. Senát zasadá buď v trojici alebo v pätici. V trojici tvoria senát dvaja občiansky sudcovia a jeden úradný. V pätici traja občiansky a dvaja úradní. Rozhoduje väčšina. Sudca musí svoje rozhodnutie odôvodniť.
Tresty. V novom systéme neaplikujeme tresty odňatia slobody.
Trest musí zahŕňať nápravu škody na majetku vo výške sto percent jeho hodnoty a verejnoprospešné práce v primeranej výške. Teda za krádež auta, ktoré medzitým predal a peniaze utratil, musí byť trestom kúpa nového rovnakého auta a verejnoprospešné práce v trvaní niekoľko stoviek hodín. Pri krádeži v potravín to budú okrem náhrady škody desiatky hodín verejnoprospešných prác. Pri miliónových škodách aj tisíce hodín verejnoprospešných prác.
Pri ublížení na zdraví sa určí náhrada podľa vážnosti zranení. V prípade práceneschopnosti náhrada škody zahŕňa pracovníka aj zamestnávateľa, plus verejnoprospešné práce. Pri zabití alebo vražde sa vyráta približná hodnota produkcie obete až do dôchodku plus dvadsať rokov poberania dôchodku sa vezme ako priama náhrada škody. Druhotná náhrada škody sa vyráta z množstva pozostalých ako psychická ujma a strata. Pri smrti sa budú verejnoprospešné práce začínať od tisíc hodín.
Množstvo verejnoprospešných prác sa ukladá súdom. Konkrétna činnosť je určená po dohode probačného úradníka, obete alebo pozostalých a okresného/obecného úradníka. Verejnoprospešné práce môžu zahŕňať aj domáce práce pre obeť alebo pozostalých. Verejnoprospešné práce môžu zahŕňať aj úzko špecializované činnosti, pokiaľ v nich trestaná osoba má zručnosti a vedomosti. Príklad: Sused nabúra susedovi auto a trestom okrem náhrady škody môže byť aj vymaľovanie bytu keďže sa tým vinník živí.
Odmietnutie trestu alebo vyhýbanie sa mu, znamená presun do pracovného tábora. Tam si musí odpracovať náhradu škody a za každú hodinu jeden deň pobytu v pracovnom tábore po splatení náhrady škody.
Útek z pracovného tábora znamená stratu štátnej príslušnosti a deportáciu mimo územia SR.
Neoprávnený návrat alebo vstup na územie SR znamená opätovnú deportáciu a upozornenie. Druhý neoprávnený návrat alebo vstup na územie SR znamená trest Smrti. Toto sa bude týkať všetkých nielen bývalých štátnych príslušníkov SR. Smrť musí byť rýchla a bezbolestná. Vykonaná v čo najkratšom čase.
Pracovný tábor.
Definovanie a ohradenie plochy, ktorá je schopná agrárne uživiť sto tisíc ľudí. Okrem poľnohospodárskej plochy bude mať aj výrobné závody.
Tábor sa nebude zväčšovať v prípade zvyšujúcej sa obsadenosti.
Osadníci tábora si zabezpečujú potravu vlastnou prácou. Dodávky potravín sú možné len ako protihodnota za vyrobený tovar, ktorý spĺňa požadovanú kvalitu. Osadníci tábora sú vo výkone trestu, teda sú im odopreté základné ľudské práva. Osadníci môžu hladovať a umierať hladom keď si odmietnu zaobstarať potraviny vlastnou prácou.
Pracovný tábor bude obsahovať Správnu budovu, policajnú posádku, nemocnicu, kostol a školu. Tieto inštitúcie budú obsadené civilným a policajným zborom. Správna budova, nemocnica, polícia a kostol sú jasné. Škola je pre deti do pätnásť rokov. Trestanci môžu a určite budú mať deti. tie nebudú odobraté, ale podľa štátnej doktríny deti vychovávajú rodičia. Rodičia majú možnosť dať takýmto deťom šancu na lepší život. Od deviateho roku bude možná adopcia takýchto detí mimo tábor. Dieťa musí ovládať slovenský jazyk, mať hygienické návyky a základy slušného chovania. O adopcií dieťaťa do pätnástich rokov rozhoduje rodič. Od pätnástich rokov rozhoduje dieťa. Samozrejme musí sa nájsť adoptívna rodina, ktorá si takéto dieťa vezme. Pokiaľ sa dieťa neadoptuje, tak v osemnástich automaticky nastupuje na brannú povinnosť a po nej je voľný a rozhoduje sám za seba. Štát takýmto mladým ľuďom zabezpečí bývanie a prácu.
Štátna príslušnosť a občianstvo. Zákon ducha.
Štátna príslušnosť ani občianstvo nie sú právom a nie sú neodnímateľné.
Podmienky pre štátnu príslušnosť: Rodičia majú štátnu príslušnosť SR a ich dieťa nechodí ešte do školy. Dieťa ktoré dosiahlo školský vek musí ovládať slovenský jazyk. Výnimku majú len hluchonemé osoby. Cudzinec dlhodobo žijúci na území SR, má tu prácu, trvalý pobyt, ovláda slovenský jazyk, manželský zväzok so štátnym príslušníkom skracuje minimálnu dĺžku pobytu.
Podmienky straty štátnej príslušnosti: Odmietnutie podrobiť sa výkonu trestu a jeho vyhýbanie sa mu.
Podmienky získania občianstva: Štátna príslušnosť SR, zloženie skúšky (jazyková, historická, základy práva), psychotest, branná povinnosť.
Podmienky straty občianstva: Odmietnutie podrobiť sa výkonu trestu a jeho vyhýbanie sa mu. Odmietnutie funkcie občianskeho sudcu.
Strata štátnej príslušnosti znamená prepadnutie všetkého osobného majetku v prospech štátu a deportáciu mimo územia SR. Štátnu príslušnosť možno opätovne získať. Podmienkou je vyrovnať dlh voči SR a desať rokov v pracovnom tábore.
Branná povinnosť, zákon ducha.
Týka sa všetkých. výnimku majú len osoby neschopné na právne úkony. Žiaden fyzický hendikep nie je považovaný za prekážku.
Branná povinnosť nemá za cieľ vycvičiť vojakov, ale obrancov vlasti. Ťažká technika nie je potrebná. Výnimkou je raketová protivzdušná obrana.
Branná povinnosť sa vykonáva v okrese trvalého bydliska. Každý okres je samostatná obranná jednotka, ktorá má svoje velenie a štruktúry zohľadňujúce ich terénne možnosti a potreby.
Úradný zákon: Starosta.
Stojí na čele obce vo veciach verejných a je správcom majetku obce. Rozhoduje vo všetkých veciach správy obce, ktoré nie sú v právomoci ministerstva. Zastupuje obec vo vzťahu k štátnym orgánom, k právnickým a fyzickým osobám.
Rozhoduje o zamestnancoch obce a zadáva prácu miestnym pobočkám štátnych združení(poľovníci, pamiatkari…) a spolupracuje pri určovaní verejnoprospešných prác.
Povinnosti: Správa majetku, zabezpečenie bezpečnosti občanov, zodpovedá za kvalitu vozovky a chodníkov v dedine alebo v meste, zabezpečuje základne komodity(voda, elektrina,..) a služby (odvoz odpadu, stavebný úrad, matrika, má právo oddávať…)
Rozsah kompetencií: zodpovedá za vozovku priamo v dedine alebo v meste. Medzimestské komunikácie podliehajú ministerstvu. Spravuje zastavanú aj ornú alebo lesnú pôdu pridelenú obci. To znamená, že poplatky za jej prenájom idú do obecnej pokladne. Rozhoduje o výrube lesa, odstrele divokej zveri, uzavretí časti obce pre verejnosť, pokiaľ nie je v prenájme.
Starosta môže delegovať niektoré právomoci na svojich podriadených, alebo iných štátnych zamestnancov.
Úradný zákon: Minister (ministerstvo) zahraničia.
Zodpovedá za komunikáciu s predstaviteľmi iných krajín, za reprezentáciu SR a pomoc slovenským štátnym príslušníkom v cudzine.
Môže podpísať medzinárodné zmluvy zaväzujúce SR k danému konaniu.
Spolupracuje s ostatnými ministrami a inými orgánmi štátu na zabezpečení dobrého mena SR.
Úradný zákon: Minister (ministerstvo) Vnútra.
Zodpovedá za ochranu majetku, života a právneho poriadku obyvateľov SR.
Má na starosti políciu, prokuratúru, súdnictvo, hasičov a domobranu. Zabezpečuje ich vybavenie a školenia, prerozdeľuje financie a vyhlasuje výnimočný stav v prípade živelných pohrôm.
Spolupracuje s ostatnými ministrami, štátnymi aj súkromnými organizáciami a obyvateľmi SR na čo najlepšom zabezpečení ochrany majetku a práva.
Zabezpečuje prerozdelenie financií, školenie personálu, efektívnu komunikáciu medzi jednotlivými orgánmi výkonu spravodlivosti a vnútornú kontrolu.
Úradný zákon: Minister (ministerstvo) zdravotníctva.
Zodpovedá za ochranu zdravia obyvateľov SR.
Spravuje všetky nemocnice, zdravotné zariadenia, lekárne, liečebné ústavy, štátne podniky na výrobu liekov a súkromných liečiteľov. Udeľuje povolenia na dovoz liekov.
Spolupracuje s ostatnými ministrami a orgánmi štátu pri zabezpečovaní zdravia obyvateľov SR.
Zabezpečuje školenia zdravotného personálu, prerozdelenie financií a materiálneho vybavenia štátnych zdravotníckych inštitúcií.
Úradný zákon: Minister (ministerstvo) školstva.
Zodpovedá za telesný a duchovný rozvoj a vzdelanosť obyvateľov SR.
Spravuje všetky štátne školy a školské zariadenia, štátne športové kluby, mládežnícke organizácie, organizácie na vzdelávanie dospelých a dôchodcov. Je patrónom vedeckých inštitúcií.
Spolupracuje s ostatnými ministrami a orgánmi štátu na zabezpečovaní dostatku kvalifikovaného personálu vo všetkých odvetviach.
Zabezpečuje prerozdeľovanie financií, materiálneho vybavenia jemu priradených štátnych inštitúcií.
Úradný zákon: Minister (ministerstvo) hospodárstva.
Zodpovedá za chod štátnych podnikov. Ich efektívne fungovanie pre blaho obyvateľov SR.
Spravuje všetky strategické podniky štátneho alebo miestneho významu (elektrárne, vodárne, ťažba nerastného bohatstva, likvidácia odpadu, kanalizácia, poľnohospodárstvo do rozsahu zabezpečenia potravinovej sebestačnosti ako aj distribúciu a predaj potravín,…), organizácie a zväzy na ochranu prírody (lesníci, poľovníci, …), komunikácie (cesty, telekomunikácie, média, pošta …)
Môže uzatvárať dohody s inými krajinami na hospodárskej spolupráci.
Spolupracuje s ostatnými ministrami a orgánmi štátu na zabezpečovaní materiálneho dostatku obyvateľov SR.
Zabezpečuje prerozdeľovanie financií, tvorbu nových štátnych podnikov, družstiev a organizácií s podnikateľským zámerom.
Úradný zákon: Minister (ministerstvo) financií.
Zodpovedá za štátnu menu, výber daní, cla a poplatkov.
Spravuje štátnu banku, sporiteľňu a poisťovňu. Spravuje všetky uložené financie v slovenskej mene všetkých subjektov na území SR.
Spolupracuje s ostatnými ministrami a orgánmi štátu a obyvateľmi SR na bezproblémovom toku obeživa.
Úradný zákon: Minister (ministerstvo) kultúry.
Zodpovedá za zachovanie a rozvoj národných tradícií. Ochranu historických pamiatok a budovanie nových pamätníkov.
Spravuje všetky historické budovy a stavby kultúrneho významu, štátne kultúrne inštitúcie (Múzeá, opera, divadlo, …) regionálne národné folklorné organizácie.
Spolupracuje s ostatnými ministrami, orgánmi štátu a súkromnými organizáciami kultúrneho zamerania na zabezpečovaní ochrany a rozvoja kultúry v SR aj v zahraničí.
Zabezpečuje prerozdeľovanie financií, kultúrne podujatia.
Dane, clá, poplatky.
Dvojité zdanenie je nežiadúce. Základné potreby, potraviny a práca sú oslobodené od daní. Neexistuje daň zo zisku, spotrebné dane, dane z majetku, atď. Existuje len daň z luxusu, ktorá sa vyberá na začiatku. Odvádza ju výrobca, alebo dodávateľ. Je odstupňovaná po desiatich percentách od desať do sto. Štát vlastní výrobné kapacity a preto nepotrebuje zdierať ľudí na daniach, aby mohol platiť neziskové služby a sociálne dávky.
Druhou daňou je presun financií do zahraničia. Teda nákup cudzej meny. Zdaňovať sa bude od určitej výšky, tak aby to nepostihovalo bežných dovolenkárov. Ale aby to postihlo zahraničných podnikateľov, pri vývoze ziskov zo SR.
Každý podnikateľský subjekt bude mať účet v Slovenskej národnej banke zadarmo(ďalšie za poplatok), a ten(tie) bude musieť používať pri finančných transakciách súvisiacich s podnikateľskou činnosťou. Pri vývoze a dovoze tovaru do a z zahraničia musí podnikateľ preukázať, že tovar predal/kúpil a zaplatil patričnú daň a samozrejme aj clo. Kamióny, ktoré len prechádzajú budú opatrené špeciálnym kolkom, ktorý im bude odstránený pri opustení republiky.
Nulová sadzba: základné potraviny, služby štátnych podnikov(aj keď ich ponúkajú súkromníci, napr. telekomunikácie), jedlo v reštauráciách (s výnimkou zákuskov), pohonné hmoty, energie, voda, lieky na predpis, …
10%: Sladkosti, sladké pečivo a všeobecne menej dôležité potraviny, čaj, rôzne dovozové korenie, drogéria, stavebný materiál, sadenice, elektroinštalačný materiál….
20%: Káva, alkohol do 10% obsahu, oblečenie, obuv, knihy, náradie, pozemné dopravné prostriedky…
30%: Alkohol do 20% obsahu, iné nezdravé potraviny, periodická tlač, elektronika, dekorácie, nábytok, …
40%: Alkohol do 50% obsahu, štandardné a e-cigarety a tabakové výrobky, voľnopredajné liečivá, vodné dopravné prostriedky…
50%: letecké dopravné prostriedky
60%: Alkohol nad 50%, ľahké drogy,
Zákonom dané poplatky: vyberá vždy štát. Súkromné firmy musia na vyberanie poplatkov podpísať zmluvu so zákazníkom (telekomunikácie..). Exekútori, licencie autorských práv … spravuje štát.
Sociálne dávky.
Neexistujú. Štát sa riadi pravidlom: Neberiem aby som dával, ale nechávam, lebo obyvatelia nie sú otroci. Tým, že štát nezdaňuje, tak nedáva.
Obyvatelia a občania si môžu platiť odvody, ktoré sú čisto na dobrovoľnej báze. Tieto odvody slúžia len pre obyvateľov a občanov aby si mohli odkladať peniaze na horšie časy alebo do dôchodku.
Takže žiadne daňové úľavy na deti nie sú, lebo neexistuje daň. Matka, dostáva materskú, vo výške priemernej mzdy po štyri roky, lebo štát chce aby sa venovala deťom v tomto rannom veku keď sa najviac učia. To nie je sociálna dávka, ale náhrada za mzdu.
Keď je práca oslobodená od dane, môže pracovať každý. Zamestnávatelia sa nemôžu sťažovať na vysoké odvodové zaťaženie. Lebo neexistuje. Preto nepracuje len ten kto nechce, a tých štát nepodporuje. Je tu samozrejme skupina ľudí s rôznymi hendikepmi. Aj tu platí, že keď človek chce, tak dokáže všetko. Nie každý je Stephen Hawking, preto štát na základe individuálnych možností pomôže s rekvalifikáciou alebo priamo zamestná človeka s hendikepom. Ak sa jedná o jedinca ktorý je natoľko postihnutý mentálne alebo fyzicky, že neexistuje pre neho práca, takýto človek vyžaduje celodennú opateru. Štát sa o takých ľudí postará. Buď tým, že zamestná jeho rodinných príslušníkov ako opatrovateľov, v prípade malých detí, čím podporí rodinu, alebo zaplatí opatrovníctvo inštitúcií na to zriadenej. Domov dôchodcov, hospic…
Dôchodky.
Štát vypláca len jeden dôchodok. Starobný dôchodok. Vo fixnej výške všetkým rovnako. Výška bude predmetom diskusie, medzi životným minimom a minimálnou mzdou. Obyvateľ alebo občan môžu ísť do predčasného dôchodku, a ten sa zníži podľa vzorca, o koľko pôjde skôr do dôchodku. Kto si bude platiť odvody, tak si pochopiteľne navýši svoj dôchodok o našetrenú sumu, ktorá sa mu rozráta podľa dohody.
Invalidný, vdovský, výsluhový… nič z toho nebude. Štát poskytuje benefity v podobe lacného bývania(aj zadarmo), lacných potravín, lacných energií a zdravotnej starostlivosti zadarmo, že nemusí dôchodcov dotovať aby prežili. Výsluhový dôchodok bude zrušený, jednak preto, lebo regulárna armáda bude zrušená a starší policajt bude prevelený na prácu pri ktorej nebude potrebovať mladícku kondíciu. Ide tu o jeden meter s tými čo tiež pracujú náročne fyzicky a nemôžu túto prácu vykonávať rovnako v dvadsiatke ako v päťdesiatich ôsmich rokoch. Štát nesmie zvýhodňovať jedných, a nemôže utrácať financie na všetkých.