Politický systém

Vláda neexistuje. Sú len občanmi a obyvateľmi volení ministri.

Ministerstvá:

Zahraničia: ide o najvyššie ministerstvo, lebo reprezentuje štát na medzinárodnej pôde.

Vnútra: zahŕňa políciu, súdy, hasičov a domobranu.

Zdravotníctva: zahŕňa všetky zdravotné zariadenia, vrátane lekárni a liečebných inštitúcií.

Školstva : od jaslí po vysoké školy, všetky verejné športoviská.

Kultúry: štátne kultúrne zariadenia, historické pamiatky, zachovávanie tradícií.

Hospodárstva: správa štátnych podnikov, komunikácií a médií.

Financií a administratívy: Národná banka, poisťovňa,

Každý minister má definované povinnosti a mantinely právomocí. Vo vnútri týchto mantinelov je absolútny vládca, ktorého môže zastaviť len vôľa voličov. Trestné stíhanie, ani právoplatné odsúdenie nie sú prekážkou pri výkone funkcie.

Ministri majú síce riadiace kompetencie v rámci rezortu, ale nemajú dosah na iné volené funkcie. Teda ministerstvo hospodárstva zabezpečuje potravinovú sebestačnosť, teda je na ňom aby bolo dosť obilia, mäsa, vajec…, takže koordinuje rozsah osiatej pôdy s rôznymi družstvami, aby všetci nepestovali to isté, ale nemôže zasahovať do vnútorných štruktúr jednotlivých družstiev. Ministerstvo družstvu môže nariadiť čo má pestovať, ale družstvo si popri tom môže pestovať alebo chovať aj iné komodity pre lokálny trh podľa potrieb. Minister vnútra rozhoduje aký typ zbrane budú policajti používať, ale každý okres má vlastné policajné vedenie, ktoré je autonómne a rozhoduje samostatne a minister doňho nemôže zasahovať.  

Parlament existuje a jeho funkciou je kontrola ministrov a vedenie diskusie o smerovaní. Parlament nemôže zaviazať ministra k činnosti, môže len viesť debatu o jeho činnosti a môže navrhovať odvolávania volených funkcionárov ako každý občan a obyvateľ.

Parlament sa skladá pomerným systémom zo strán. Má maximálne štyridsať členov. Dvaja členovia za každých 5 percent občanov.

Strana je politické združenie ktoré má členskú základňu aspoň 5 percent občanov. To znamená, že maximálny počet politických strán je dvadsať a kľudne nemusí byť ani jedna. Parlament nie je inštitúcia potrebná pre fungovanie štátu, ale má čisto kontrolný charakter. Politické združenie ktorého členská základňa nedosahuje 5 percent je len hnutím a nemá zastúpenie v parlamente. Sčítavanie členských základní sa deje štyrikrát do roka. Každý občan môže kedykoľvek vstúpiť alebo vystúpiť z politického združenia. Robí tak pomocou svojho Občianskeho preukazu Online. Členom sa stáva až po zaplatení členského príspevku. Príspevok sa platí raz ročne a je nevratný. 

Financovanie politických subjektov je výhradne z členských príspevkov a tieto musia byť jednotné. Teda výšku si určuje samotný politický subjekt, ale je záväzné pre všetkých členov. Politické hnutia nesmú prijímať dary. Na administratívne priestory hnutia sa hladí ako na zárobkové priestory ale nepodliehajú nájomným úľavám.

Voľby funkcionárov sa robia buď Online z domu pomocou OP, alebo Online na obecných a krajských úradoch pre občanov s obmedzeným technickým prístupom.

Volia vždy tí čo sú zainteresovaní. Ministrov volia všetci obyvatelia a občania. Starostu obyvatelia a občania danej obce. Policajného prezidenta volia všetci policajti. šéfa krajskej polície policajti toho kraja. Riaditeľa štátneho podniku volia jeho zamestnanci. atď. pri všetkých volených funkciách. Kto volí môže aj odvolať.

Odvolávanie funkcionárov: každá volená funkcia sa môže odvolať tak, že sa vypíše petícia ktorú musí podpísať jedno percento voličov vo vymedzenom čase, tak 48 hodin. U ministra teda jedno percento zo všetkých občanov. U šéfa polície jedno percento policajtov. Do piatich dní od vyzbierania podpisov sa automaticky vyhlási referendum, ktoré trvá 40 hodín. Volí sa online. Nadpolovičná väčšina zo zúčastnených rozhoduje. V prípade odvolania dostáva funkcionár hodinovú výpoveď. Po akceptovaní petície začína nahlasovanie nových kandidátov na funkciu. Nahlasovanie končí päť dní po úspešnom odvolaní, alebo okamžite po neuspešnom odvolaní. Po piatich dňoch od odvolania sú vyhlásené voľby, ktoré trvajú 40 hodín. Zvolený kandidát sa okamžite stáva funkcionárom. Kandidáti musia spĺňať kritéria na funkciu. Odvolávať je možné každého od okamihu jeho ujatia sa funkcie. Opatrenie na zamedzenie opakovaného odvolávania: Funkcionár až do ukončenia hlasovania má plné kompetencie a pracuje ako by jeho mandát pokračoval. S každým neúspešným odvolávaním narastá kvorum petície na hlasovanie o jedno percento na jeden rok. Takže ak nejaký kandidát na funkciu s výtlakom 4,9 percenta bude neustále vďaka svojim priaznivcom vyvolávať odvolavacie hlasovania, tak po 4 neúspešných hlasovaniach bude kvorum nastavené na 5 percent a bude potrebovať aj iných oponentov daného fukncionára.

Ďalší volený funkcionári:

Starostovia a primátori. Poslanci vyšších územných celkov alebo obcí nie sú potrebný. Ich funkciu preberajú štruktúry strany.

Šéf polície. Okresný policajný riaditelia, náčelník hasičov, ..

Riaditelia škôl, riaditelia nemocníc, riaditelia štátnych podnikov, …

Funkcionári majú absolútnu kontrolu nad svojim rezortom a svojimi podriadenými. Príjmajú a prepúšťajú podriadených podľa potreby. Zamestnanec štátu môže byť prepustený zo služby aj na podnet občana. Teda úradník, policajt, učiteľ,…. ak urobí niečo na hrane právomocí alebo etiky, a jeho nadriadený ho nechá v službe, tak môže občan iniciovať jeho prepustenie. Nasleduje ľudový súd, ktorého rozhodnutie je konečné. Prepustený pracovník má zákaz pracovať v rovnakom sektore po jeden rok.

Teda policajt nemôže byť prepustený a zamestnaný obratom na inom policajnom oddelení. Prepustený učiteľ sa môže zamestnanť na súkromnej škole.

Štátny rozpočet vytvárajú občania. Každé ministerstvo má daný minimálny príjem, pod ktorý nemôže fungovať. Občania elektronicky určia svoje priority. Raz ročne počítač spriemeruje občanmi navolené priority a tým určí koľko dostanú jednotlivé ministerstvá.

Minister potom sám určí čo z pridelených peňazí podporí prednostne.

Všetky voľby, hlasovania, referendá atď prebiehajú online a sú verejné. Nie sú tajné. Zabezpečí sa tak transparentnosť.

Štát (hnutie tretia republika) vytvorí aplikáciu, ktorá bude zahrňovať možnosti informovanosti občana o rôznych hlasovaniach a jeho prístupu k nim.

Zákony sú(budú) dané. Napíše ich hnutie Tretia republika v prvej fáze. Definujú práva, povinnosti a právomoci obyvateľov, občanov a volených funkcionárov. Funkcionári majú právomoci v rámci zákona vydávať rozhodnutia. Rozhodnutie má platnosť zákona ale nemôže prekročiť právomoci funkcionára ktorý ho vydal. Rozhodnutie platí kým ho nezruší jeho vydavateľ, alebo kým neskončí jeho mandát vydavateľa. Všetky platné rozhodnutia po strate mandátu dostane novozvolený funkcionár k s chváleniu a musí sa rozhodnúť do 24 hodín, potom automaticky zaniká platnosť. Medzi rozhodnutia patria aj zmluvy s fyzickými alebo právnickými osobami. Takéto zmluvy uzatvára funkcionár na na svoju osobu a zároveň vytvára zmluvu s organizáciou v ktorej je zvoleným funkcionárom (ministerstvo, obec, kraj, policajný zbor, nemocnica, škola…) a táto organizácia preberá počas jeho mandátu záväzky a benefity tejto zmluvy.

Rozhodnutia a zmluvy sa rozdeľujú na dve skupiny. Dočasné a trvalé. Dočasné sú tie čo majú určenú dobu trvania, alebo zmluvy o dielo. Trvalé sú také, ktoré vytvárajú trvalý majetkoprávny stav. Napríklad prevzatie súkromného vlastníctva štátom. Dočasné rozhodnutia a zmluvy vydáva a podpisuje každý volený funkcionár. Trvalé musia podpísať dvaja volený funkcionári, kde jedným z nich je Minister a druhý je volený funkcionár z oblasti ktorej sa to týka. Trvalé rozhodnutia a zmluvy majú trvanie aj po ukončení mandátu jedného alebo oboch signatárov. Môže byť ale zrušené dvoma podpismi ich nástupcov(Jeden nestačí).

Zákony musia byť jednoduché, jasné a nesmú rozlišovať obete. Musí platiť jeden meter pre každého. Je zakázaná diskriminácia, negatívna aj pozitívna. príklad: nezabiješ. zákon nerozlišuje zabitie muža, ženy, dieťaťa alebo iné kritérium. Ak niekto chce vyšší trest pre páchateľa z dôrazom na status obete, sám pácha trestný čin.